2017 Award Results

2017 Award Results

People’s Choice

 
1926 Bentley 6.5 Litre Walt Carrel

Best of Show

1955 Aston Martin DB 2/4 Drophead Coupe Mike Stone

Youth Vote

1953 MG TD Joel and Alexis Davison

2017 Class Winners

AH-01 Austin-Healey 100

First Place 1955 Austin-Healey 100 Rob and Carol Westcott
Second Place 1956 Austin-Healey 100 Mike Gougeon
Third Place 1956 Austin-Healey 100 Mark Tomlinson

AH-02 Austin-Healey 100-6 | 3000 Mk I | 3000 Mk II

First Place 1959 Austin-Healey 100-6 Lois Buhman
Second Place 1960 Austin-Healey 3000 Mark I Ron and Diane Layton
Third Place 1962 Austin-Healey 3000 Mark II Pat Layhon

AH-03 Austin-Healey 3000 Mk III

First Place 1964 Austin-Healey 3000 Mark III Michael De Wilde
Second Place 1965 Austin-Healey 3000 Mark III Kris Sperbeck
Third Place 1967 Austin-Healey 3000 Mark III Jan Saxon

AH-04 Austin-Healey Sprite

First Place 1959 Austin-Healey Sprite Mary Hosick
Second Place 1960 Austin-Healey Sprite Julio Castro
Third Place 1960 Austin-Healey Sprite Mark Berry

AM-01 Aston Martin Aston Martin

First Place 2001 Aston Martin DB7 Vantage Paul and Phyllis Becker
Second Place 2006 Aston Martin DB9 Keith Brown
Third Place 2006 Aston Martin Volante Terry McMichael

BE-01 Bentley Coach Built Era

First Place 1926 Bentley 6.5 Litre Walt Carrel
Second Place 1951 Bentley Mark 6 Gary Madson

BE-02 Bentley Unibody Era

First Place 1965 Bentley S3 David and Pat O’Morchoe
Second Place 2010 Bentley Continental GT Dave and Sam Quick

JA-01 Jaguar XK 120 | XK140 | XK150

First Place 1952 Jaguar XK-120 Rosemarie Young
Second Place 1954 Jaguar XK-120 Kurt and Cheryl Jacobson
Third Place 1958 Jaguar XK-150 Guy and Carita Boswell

JA-02 Jaguar E-Type

First Place 1969 Jaguar E-Type John and Trish Blackburn
Second Place 1967 Jaguar E-Type Carollyne Coby
Third Place 1971 Jaguar E-Type Dave and Linda Levan

JA-03 Jaguar XJS | XK8 | XKR | XK | F type

First Place 2001 Jaguar XK8 Steve Yates
Second Place 1992 Jaguar XJS Bob and Tanya Book
Third Place 1988 Jaguar XJS John Prentice

JA-04 Jaguar Mk IV-V DHC | Saloon (Mk IV through Current) | Racing | All Other

First Place 1964 Jaguar Saloon Dave Goodson
Second Place 1957 Jaguar XKSS Replica Stephen and Simon Leggett
Third Place 1963 Jaguar Mark 2 Jeff Eisenstein

JE-01 Jensen

First Place 1976 Jensen Interceptor MK III Brian Lutt
Second Place 1974 Jensen Jensen-Healey Corey Bartholomew
Third Place 1974 Jensen Jensen-Healey Gregory and Sandra Moore

LO-01 Lotus Seven | Caterham | Cortina | Elite (Early) | Eleven | Other

First Place 2006 Caterham 7 Roadsport S Tom Forsyth and Louise Rutter
Second Place 1966 Lotus Cortina Roger Neale and Rita Hibbard
Third Place 1999 Lotus Caterham Greg Stoneking

LO-02 Lotus Elan | Elan+2 | Europa

First Place 1967 Lotus Elan Chuck Rapuzzi
Second Place 1965 Lotus Elan Mark Gleason
Third Place 1969 Lotus Elan Victor and Phebe Smith

LO-03 Lotus Elan M100 | Elite (Late) | Eclat | Esprit

First Place 1987 Lotus Esprit Robert and Donna Brill
Second Place 1983 Lotus Esprit Shannon Low
Third Place 1976 Lotus Elite Doug Jackson

LO-04 Lotus Elise | Exige | Evora

First Place 2007 Lotus Elise Clayton and Charlotte Prow
Second Place 2000 Lotus Elise Rene Claudio
Third Place 2000 Lotus 340R Tim Taylor

LR-01 Land Rover SWB – Series I | Series II | Series IIA | Series III

First Place 1972 Land Rover Series III (SWB) Michael and Lorraine Mihalik
Second Place 1964 Land Rover Series IIA (SWB) David Kramer
Third Place 1965 Land Rover Series IIA (SWB) Dick Eagle

LR-02 Land Rover LWB – Series I | Series II | Series IIA | Series III

First Place 1970 Land Rover Series IIA (LWB) Timm Cooper
Second Place 1957 Land Rover Series I (LWB) Gord’n Perrott
Third Place 1967 Land Rover Series IIA (LWB) David Goodson

LR-03 Land Rover Defender

First Place 1985 Land Rover Defender Land Rover Kris Wright
Second Place 1993 Land Rover Defender Bob Ashmun and Debbie Ashmun
Third Place 1993 Land Rover Defender Tim Mar

LR-04 Land Rover Range Rover | Discovery I | Discovery II | LR2 | LR3 | LR4

First Place 1996 Land Rover Discovery Seri Spencer Mazur
Second Place 1995 Land Rover Range Rover Gary Cavett
Third Place 2012 Land Rover Range Rover Matt and Shannon Boswell

MC-01 Motorcycle

First Place 1965 Royal Enfield Interceptor Damon Chesterfield
Second Place 1972 Triumph T100R Daytona Steve Royer
Third Place 1979 Triumph Bonneville 750 Matt Ramey

MG-01 MG Pre-War | Saloon

First Place 1952 MG Saloon Mark May
Second Place 1953 MG Saloon Paul Feuerpfeil
Third Place 1964 MG Saloon Dave Robson

MG-02 MG TC

First Place 1948 MG TC Michael and Lorraine Mihalik
Second Place 1949 MG TC Jim and Jan Sullivan
Third Place 1947 MG TC Bob and Stephanie Kampas

MG-03 MG TD

First Place 1950 MG TD Russell Ervin
Second Place 1953 MG TD Michael Moriarty
Third Place 1952 MG TD Susan and Carl Harrington

MG-04 MG TF

First Place 1954 MG TF Larry and Gayla Kanaster
Second Place 1954 MG TF Dallas and Judith Meggitt
Third Place 1954 MG Midget Bill and Annette Dwyer

MG-05 MG MGA

First Place 1959 MG MGA Len Smith
Second Place 1959 MG MGA Craig Shrontz
Third Place 1962 MG MGA Tom Eller

MG-06 MG MGB (Chrome Bumper)

First Place 1971 MG MGB Tom Sweet
Second Place 1972 MG MGB Glenda and Bill Clemans
Third Place 1971 MG MGB Willy O’Brian

MG-07 MG MGB (Rubber Bumper)

First Place 1975 MG MGB David and Lauretta Smailes
Second Place 1979 MG MGB Norman and Kathy Wright
Third Place 1979 MG MGB LE Pat Murphy

MG-08 MG MGB GT

First Place 1974 MG MGB GT Mike Leese
Second Place 1968 MG MGB GT Jerry Farstad
Third Place 1969 MG MGB GT Josh Boswell

MG-09 MG MGB V8 | Modified

First Place 1974 MG MGB V8 Ken Bottini
Second Place 1980 MG MGB Mike Grocott
Third Place 1997 MG MGF VVC Rich McKie

MG-10 MG MGC Roadster | MGC GT

First Place 1968 MG MGC Ermit Starnes
Second Place 1969 MG MGC GT Annette Adler

MG-11 MG Midget

First Place 1971 MG Midget Hank Farr
Second Place 1967 MG Midget Charles and Nancy Sundberg
Third Place 1973 MG Midget Zach Zimmerman

MI-01 Mini Mark I | Mark II

First Place 1964 Mini Saloon Chris Miller
Second Place 1967 Mini Mark I Steve Gay
Third Place 1965 Mini Mark I Dan Birkemeier

MI-02 Mini Mark III | Mark IV | Mark V | Mark VI | Mark VII

First Place 1976 Mini Mark III Steve and Dawn Clarke
Second Place 1998 Miini Mark VII Chris Papendorf
Third Place 1970 Mark VI Toby May

MI-03 Mini Variant

First Place 1963 Mini Traveller Lorraine and Michael Mihalik
Second Place 1980 Mini Countryman John Haddon
Third Place 1979 Mini Pickup Dan Berglund

MM-01 Morris Minor Saloon | Tourer

First Place 1959 Morris Minor Tourer Paul Fouhy
Second Place 1959 Morris Minor Saloon Don Miller
Third Place 1955 Morris Minor Saloon Roger Clark, Mary Stanton Clark

MM-02 Morris Minor Pick-Up | Traveler | Van

First Place 1967 Morris Minor Pickup Ray Gardiano
Second Place 1959 Morris Minor Traveler Tom Mohle

MO-01 Morgan Three Wheeler

First Place 2017 Morgan Three Wheeler Brian and Randy Pollock

MO-02 Morgan 4/4

First Place 1965 Morgan 4/4 Sean Amos
Second Place 1961 Morgan 4/4 Bob and Claire Hauge

MO-03 Morgan Plus 4

First Place 1967 Morgan Plus 4 Jim and Rose Moran
Second Place 1959 Morgan Drophead John and Gretchen Blackwell

MO-04 Morgan Plus 8 | Roadster | Aero | Competition | Drophead | V6 Roadster | Eva GT

First Place 1991 Morgan Plus 8 Brian P. Fawcett

MT-01 Metropolitan

First Place 1961 Nash Metropolitan Series IV Jan and Jeff Rich
Second Place 1954 Nash Metropolitan Series I Maddisynn Smith
Third Place 1957 Nash Metropolitan Series III Pamela Bowe

NM-01 MINI Hatchback | Hardtop | Coupe

First Place 2015 MINI Hardtop Howie Aoyama
Second Place 2013 MINI Hardtop Chris Templeton
Third Place 2013 MINI Coupe Byrne Kelly Jr.

NM-02 MINI Cabriolet | Roadster

First Place 2013 MINI Roads Sheryl and Steve Baxter
Second Place 2010 MINI Cabriolet Robert, Lynn and Quinlan Shick

NM-03 MINI Clubman | Countryman | Paceman

First Place 2008 MINI Clubman Norm Harris
Second Place 2013 MINI Countryman Guy and Carita Boswell
Third Place 2013 MINI Clubman Judette and Larry Moe

RR-01 Rolls-Royce

First Place 1952 Rolls-Royce Silver Wraith Tom and Anne Terry
Second Place 1948 Rolls-Royce Silver Wraith Guy and Carita Boswell
Third Place 1971 Rolls-Royce Silver Shadow Burt Hunter

SU-01 Sunbeam Alpine

First Place 1960 Sunbeam Alpine Series I Max Pahmeier
Second Place 1967 Sunbeam Alpine Robin Dinwiddie
Third Place 1967 Sunbeam Alpine Ed Erikson

SU-02 Sunbeam Tiger

First Place 1965 Sunbeam Tiger Dennis Junk
Second Place 1964 Sunbeam Tiger Mark I Larry and Eileen Ingersoll
Third Place 1965 Sunbeam Tiger Mark I Jim Clark

SU-03 Sunbeam Roots Group Unique

First Place 1955 Hillman Minx Craig Burlingame

SV-01 Special Vehicle Special Vehicle (Pre-War through 1959)

First Place 1952 Austin A40 Somerset Geoff Levear
Second Place 1930 Austin Chummy Roy Wilkins

SV-02 Special Vehicle Special Vehicle (1960 – Present)

First Place 1964 Gilbern GT 1800 Jim Horton
Second Place 1962 Daimler SP250 Vern Bastable
Third Place 1961 Triumph Italia 2000 GT Scott Marquis

TR-01 Triumph TR2 | TR3 | TR3A | TR3B

First Place 1954 Triumph TR2 Mike Grace
Second Place 1959 Triumph TR3A Glenn and Peggy Chouinard
Third Place 1960 Triumph TR3A Marc Steinhilber

TR-02 Triumph TR4 | TR4A

First Place 1967 Triumph TR4A Bryant Pauslen
Second Place 1962 Triumph TR4 John Nicon

TR-03 Triumph TR 250 | TR5

First Place 1968 Triumph TR250 Dave Kurtz
Second Place 1968 Triumph TR250 Dennis Baxter

TR-04 Triumph TR6 – Early (1969-1973)

First Place 1970 Triumph TR6 Sam Bass
Second Place 1973 Triumph TR6 Greg and Sarah Prince
Third Place 1972 Triumph TR6 Tom and Barbara Saul

TR-05 Triumph TR6 – Late (1974-1976)

First Place 1974 Triumph TR6 Keith Sparkes
Second Place 1974 Triumph TR6 Don Shaw
Third Place 1974 Triumph TR6 Mary Hogan

TR-06 Triumph TR7 | TR8

First Place 1980 Triumph TR8 Richard Walker

TR-07 Triumph Spitfire

First Place 1967 Triumph Spitfire Steve and Karen Knudson
Second Place 1980 Triumph Spitfire Jan Rucker
Third Place 1980 Triumph Spitfire Patsey Pitt

TR-08 Triumph GT 6

First Place 1967 Triumph GT6 Jim and Debra Dineen
Second Place 1970 Triumph GT6 Mike Bostwick
Third Place 1969 Triumph GT6 Tim Horton

TR-09 Triumph Stag | Unique

First Place 1948 Triumph Roadster 1800 John and Nancy Gebert
Second Place 1963 Triumph Herald Mike Crane
Third Place 1973 Triumph Stag Mark and Heidi Greenfield

TV-01 TVR

First Place 1974 TVR 2500M Gene and Sandy Buzzelli
Second Place 1974 TVR 2500M Gregg Temkin
Third Place 1976 TVR 2500M Joel and Janice Beckett